Pojem elektronska glasba (EDM – Electronic dance music) ali elektronika se je začel uveljavljati proti koncu 80tih let znana tudi kot disko glasba. Elektronska glasba se je začela predvajati v klubih in se v zgodnjih 90tih začela zelo razvijati. Izvajalci elektronske glasbe so taki imenovani Dj-ji. Večina izvajalcev tudi producira s pomočjo elektronskih glasbenih naprav, računalnikov in programov. Nekateri ustvarjajo tudi s sodelovanjem klasičnih inštrumentov. Elektronska glasba je z leti postala zelo popularna in za mnoge način življenja(rave). Nekaj najbolj znanih komercialnih izvajalcev, ki večinoma ustvarjajo house glasbo po vsej verjetnosti velika večina pozna: Hardwell, Nicky Romero, Avicii, David Guetta, Axwell, Steve Aoki ter mnogi drugi. Komercialno glasbo slišimo tudi po radiu. Najbolj znani festivali v house glasbi so:
- Ultra Europe, Miami, Florida itd.
- Tommorowland (Belgija)
- Awakenings (Nizozemska)
Rad bi se osredotočil na trši stil elektronske glasbe, ki se je razvil šele v začetku 21.stoletja, bolj natančno med letoma 2000 ter 2002, takrat so se začeli prvi festivali in zabave na omenjeno, po angleško – Hardstyle glasbo. Razvil se je iz takrat popularnega Hard Trancea, ki je bil zelo priljubljen v Nemčiji in iz hitrejšega ritma glasbe imenovane Gabber. Izvir Hardstyla (trša elektronska glasba) je iz Nizozemske, kjer so prvi partiji poskrbeli, da je organizacija Q-dance, 4 Julija 2002, registrirala besedo Hardstyle. Od začetka je stil glasbe zelo spominjal na Hardtrance, kjer so bile melodije ter besedila zelo redka,hitrost glasbe je bila med 140-150 beatov na minuto, nato pa se je hardstyle okoli leta 2005 začel razvijati v bolj melodično smer,ostala pa je trdnost in hitrost komadov, ki je nekako kot pravilo veljala 150 beatov na minuto. Kaj kmalu so se tudi razvile založbe, najbolj znane so Scantraxx, Fusion Records in Dirty Workz. Še danes je ta stil najbolj popularen ravno na Nizozemskem.
Prvi izvajalci in producenti so bili:
- The Prophet, DJ Isaac, DJ Luna, DJ Zany, Technoboy,Lady Dana
Kasneje so se jim pridružili tudi mladi izvajalci (Headhunterz, Wildstylez, Showtek, Noisecontrollers,Audiofreq,Code Black,Coone,Brennan Heart ter ostali), ki so ta žanr pomagali razvijati do te mere, da so nastali nekateri največji partiji predvsem na Nizozemskem:
- Qlimax (najbolj znan)
- Hardbass
- Freaqshow
- Qapital
- Sensation Black
Nastali so tudi ogromni festivali, kjer se zbere preko celega vikenda tudi do 100.000 ljudi:
- Defqon 1.
- Decibel
- Mysteryland
- Intents festival
- Hard Island
- Q-base in mnogi drugi.
Še vedno se povečuje krog poslušalcev te trše elektronske glasbe. Imamo več smeri v katere so se zatekli producenti. Imamo t.i. Euphoric hardstyle, ki se bolj osredotoča na melodije ter Raw Hardstyle, kateri je bolj podoben Hardcoru, ima globje zvoke ter je ponavadi hitrejši (155 beatov na minuto).